MUDr. Jiří Budka
stomatologická ordinace Slaný
Správná péče o dětský chrup začíná dávno předtím, než se objeví první zoubky. Začíná už před narozením.
Umět správně pečovat o zuby a celou ústní dutinu je prvním předpokladem ústního zdraví dítěte. Dětem totiž předáváme i své návyky; dbejme tedy o to, aby byly co nejlepší.
Vyšší kazivost v těhotenství je spíše pověra. Problémy se objevují hlavně proto, že těhotenství klade na ústní dutinu vyšší nároky – objevuje se častější zvracení (naleptávající sklovinu), změny chutí, hormonálních hladin apod. Proto je vhodné na dentální hygienu docházet i během těhotenství.
O dočasné (dětské) zuby je třeba začít pečovat ihned po prořezání do dutiny ústní. Známkou zdravých úst jsou neporušené zuby a růžové dásně. Za ústní hygienu svých dětí jsou zodpovědní rodiče.
První zuby je ideální čistit zvlhčenou gázou nebo tzv. prsťáčkem (návlek na ukazováček s jemným gumovým kartáčkem). Po 12 měsících, kdy se prořezávají první dočasné stoličky, je vhodné začít používat měkký zubní kartáček s malou pracovní částí; po prořezání druhých dočasných stoliček přidávat na kartáček nepatrné množství zubní pasty pro děti do 6 let (se sníženým obsahem fluoru, cca 500 ppm). Péče musí být pravidelná, zuby čistíme nejméně dvakrát denně po jídle (ráno a před spaním) malými krouživými pohyby. Velmi malé dítě zubní kartáček většinou pouze okusuje, ale kolem druhého roku by se mělo začít učit čistit zuby samo. Tím ale úloha rodičů zdaleka nekončí. Denně kontrolujte, jak si dítě zoubky čistí, a následně je dočišťujte. Od začátku je nutné nacvičovat vyplivování pasty z úst (nadbytek fluoru vede ke vzniku bílých skvrn na zubech). Rodiče by z čištění měli vytvořit každodenní zábavnou činnost, neboť v tomto věku se návyky dobře fixují. Zvýšenou péči je potřeba věnovat hlavně večernímu čištění. Proč večer?
Když v noci spíme, v ústech se nám tvoří jen minimum slin. Během dne pomáhají sliny a pohyb rtů odstranit ze zubů plak a zbytky jídla. Bakterie a plak tak mohou v noci nerušeně prospívat. Právě proto doporučujeme zuby čistit předtím, než děti (i dospělí) zamíří do postele.
Zuby byste však neměli čistit ihned po konzumaci jídla nebo pití, kdy může být sklovina narušená kyselinami v potravě. Vyčkejte alespoň 20–30 minut.
Po večerním čištění už by dítě nemělo vůbec jíst a pít by mělo pouze vodu. Pokud děti čištění baví, tím lépe. Zkuste zapojit fantazii, vymýšlet pohádky, zoubky pojmenovat. To dětem pomůže, aby na žádný zoubek nezapomněly a každý zvlášť důkladně vyčistily. Můžete využít i toho, že děti rodiče rády napodobují – jděte jim proto příkladem.
První návštěva u stomatologa by měla následovat poté, co se v ústech začnou objevovat první zoubky.
Z hlediska prevence zubního kazu představuje největší nebezpečí časté podávání sladkých nápojů v kojenecké lahvi (během noci i během dne) a noční kojení dle libosti dítěte. Doporučuje se podávat pouze obyčejnou vodu nebo neslazený čaj. S nočním kojením dle libosti dítěte je vhodné přestat nejpozději ve 12. měsíci věku, jinak může dojít ke zkažení i celkové destrukci předních zubů.
Rodiče by neměli olizovat lžičky ani dudlík, aby dětem nepředávali bakterie způsobující zubní kaz. Bakterie v ústech rozkládají cukry a škroby ulpívající na povrchu zubů, tím dochází ke vzniku kyselých produktů, které naleptávají sklovinu. Fluor pomáhá strukturu zubu zpevňovat. Mezi potraviny s vyšším obsahem fluoru patří například některé balené vody, černý čaj, mořské ryby, zelenina (mrkev, salát, hrášek). Cukry samotné nezpůsobují žádné onemocnění dutiny ústní, ale slouží jako výživa pro bakterie v plaku. A ty jsou příčinou zubního kazu i zánětu dásní. Absolutně nejvhodnějším nápojem pro děti, nejen z dentálního hlediska, je čistá voda. Naučit dítě pít čistou vodu je velmi dobré pro celý jeho další život.
Od tří let si má dítě čistit zuby samo. Rodiče ale stále zuby kontrolují a případně dočišťují, jak z vnější, tak z vnitřní strany, a nezapomínají ani na žvýkací plošky. U některých dětí se lze v rámci období vzdoru setkat s výraznou nespoluprací při čištění. Někdy se osvědčí dítěti navrhnout, že si ráno vyčistí zuby samo a večer si je nechá důkladně vyčistit od nás. Dítě v předškolním věku by nemělo manipulovat se zubní pastou, aby se předešlo jejímu polykání. Pastu dávkují rodiče, a to v nepatrném množství (lehce potřísněné konce štětin kartáčku). Od školního věku používáme dětské zubní pasty s obsahem fluoru 1000 ppm, v množství odpovídajícím velikosti hrášku. V této době si již děti zuby dobře čistí samy, ale přibližně do devíti let by rodiče měli chrup kontrolovat a případně dočistit – záleží na zručnosti a motivaci dítěte. Je dobré učit děti stírací technice, při které kartáček přikládáme k dásni a stíráme dolů ke kousací plošce, u každého zubu zvlášť. Žvýkací plochy se čistí horizontálně zepředu dozadu. Někdy se doporučuje začínat s čištěním z vnitřní strany, protože ta bývá velmi často opomíjena. I poté co přestanete dočišťovat, si najděte čas na kontrolu techniky čištění i jeho četnosti. Kolem patnáctého roku by děti měly přejít na vibrační techniku čištění, která se doporučuje dospělým, a začít také s čištěním mezizubních prostor dentální nití nebo mezizubními kartáčky. Pro věk 15–25 let jsou totiž typické kazy zadních zubů v místech, kde se zuby vzájemně dotýkají a kde pouhým kartáčkem nemohou být důkladně vyčištěny.
Správnému čištění zubů je nutné se naučit. Nejlépe od dentální hygienistky, kterou je obvykle potřeba navštěvovat pravidelně i v dospělosti.